Реабілітаційний центр

Алкогольна та наркотична залежність, як і раніше характеризують сучасне суспільство. Дуже великий відсоток населення перебуває в проблемі, також алкоголізм та наркоманія забрала безліч людських життів. З проблемою залежності борються вже не одне покоління. Залежність є проблемою психологічного характеру, оскільки залежність до психоактивних речовин, в першу чергу відбувається саме на цьому рівні. Після психологічної залежності відбувається звикання на фізичному рівні.

Психологічна проблема алко та наркозалежної людини — це проблема мислення. Тому, щоб змінити своє мислення, залежній людині потрібно попрацювати «закотивши рукава». Найскладніша робота для кожної людини — це робота над собою. Зміна себе — це дуже складний процес, але це реально.

Що стосується алко та наркозалежних людей, то у них особливе мислення, змінене, внаслідок вживання психоактивних речовин. У лікуванні наркоманії та алкоголізму давно намагаються застосовувати різні способи і методи. Проблему залежності лікують медичними препаратами, народними засобами і різними гіпнозами. Але, на жаль, всі ці спроби марні. До вирішення проблеми алко та наркозалежності необхідно підходити по-іншому, в першу чергу, розібравшись в її причинах та наслідках.

У сучасному суспільстві в лікуванні залежності на рівні медицини практикують торпедування, депонування, підшивку капсули залежному. Якийсь час всі ці способи діють, але через деякий час, залежна людина знову починає вживати психоактивні речовини. Все тому, що проблемою займалися тільки на фізіологічному рівні, а насправді причина криється в психології людини.

Програма психологічного лікування в Україні практикується відносно недавно, і діє в спеціалізованих реабілітаційних центрах та установах. Для допомоги в лікуванні алко та наркозалежних людей останнім часом відкривається все більше реабілітаційних центрів. У нашій країні реабілітаційні центри необхідні залежним людям для того, щоб вони відновили своє життя, яке було ще до вживання алкоголю і наркотиків, а також позбавлялися і боролися зі своєю залежністю.

В Україні діють реабілітаційні центри різних напрямків. Одні реабілітаційні центри спрямовані на трудову і фізичну діяльність, інші — працюють в релігійному напрямку. Існують реабілітаційні центри, які допомагають боротися із залежністю за допомогою медикаментозних засобів і психотропних препаратів. Психологічну залежність від психоактивних речовин лікують в реабілітаційних центрах за новою методикою, за допомогою програми одужання 12 Кроків. Програма 12 Кроків була розроблена в 30-х роках ХХ століття двома хімічно залежними людьми.

За кордоном, в реабілітаційних центрах вже давно і широко використовується програма одужання 12 Кроків для лікування залежних людей. З недавнього часу в реабілітаційних центрах українські фахівці також стали застосовувати на практиці цю програму, тому, що вона працює в житті залежної людини. Фахівці, які працюють в даному напрямку для ефективного лікування наркоманії і алкоголізму рекомендують проходити лікування в реабілітаційних центрах, де працюють саме за моделлю 12 Кроків програми одужання.

В Україні розвиваються громадські організації та соціальні установи, під керівництвом яких ґрунтуються реабілітаційні центри. У всіх регіонах України існують та успішно розвиваються реабілітаційні центри.

Реабілітаційні центри представлені в модернізованому стилі. На сьогоднішній день, реабілітаційні центри — це не клініки і не лікарні. Реабілітаційні центри являють собою великі будинки приватного типу з окремою територією. Зазвичай, реабілітаційні центри — це особняки або котеджі з усіма сучасними та комфортними умовами для повноцінного проживання. Майже у всіх реабілітаційних центрах є лазні, тренажерні зали для фізичного розвитку клієнтів, а також басейни на прилеглій до центру території.

У реабілітаційних центрах одужують залежні люди від алкогольної та наркотичної залежності, незалежно від статі, віку та соціального статусу клієнта. Взагалі, в Україні, розвиваються і такі реабілітаційні центри, які призначені або тільки для жінок, або тільки для чоловіків. У своїй більшості існують реабілітаційні центри комбінованого типу, де спільно проживають і одужують і чоловіки і жінки.

Лікування в реабілітаційних центрах відбувається анонімно та конфіденційно. Оскільки лікування алко та наркозалежних — це складний і тривалий процес, то лікування в реабілітаційному центрі триває довгий час. Курс одужання в реабілітаційному центрі проходить від 3-х до 6-ти місяців, в залежності від індивідуальних особливостей клієнта.

У реабілітаційних центрах працюють кваліфіковані лікарі-наркологи та інші фахівці, які працюють з проблемою залежності жоден рік. На сьогоднішній день розрізняють реабілітаційні центри відкритого і закритого типів. Щоб уникнути різних спокус вживання психоактивних речовин та зривів залежного, реабілітаційні центри закритого типу працюють як стримуючий фактор. Найчастіше, в реабілітаційні центри приїжджають люди, які не в повній мірі усвідомлюють свою проблему залежності. Зазвичай, активну роль в одужанні залежного, спочатку приймають їх родичі.

По приїзду в реабілітаційний центр, алко та наркозалежних люди всіляко заперечують свою хворобу. По закінченню часу, перебуваючи на лікуванні в реабілітаційному центрі, залежним людям дають зрозуміти, що їх захворювання дуже небезпечно та смертельно. Згодом, все-таки до них приходить усвідомлення своєї проблеми. Якщо не займатися лікуванням залежності, і пустити розвиток хвороби на самоплив, то 100% вірогідність того, що це захворювання призведе до летального результату.

Коли залежна людина потрапляє в реабілітаційний центр, на початковому етапі з ним працюють лікарі-наркологи. Застосовуючи медикаментозні препарати, крапельниці, розчини, фахівці проводять детоксикацію організму залежної людини, щоб вивести токсичну отруту з його організму після запойного стану, або після вживання наркотиків. Психологічним лікуванням залежного в реабілітаційному центрі займаються психотерапевти та психологи. Якщо лікування на фізичному рівні триває кілька днів, то психологічним лікуванням займаються більш тривалий період, тому, в реабілітаційному центрі необхідно перебувати жоден місяць.

У багатьох реабілітаційних центрах застосовують методику програми одужання 12 Кроків, яка є дуже ефективною. Оскільки, алко та наркозалежна людина в процесі свого вживання зруйнувала свою психологічну, соціальну та духовну сферу, то в реабілітаційному центрі, за допомогою програми 12 Кроків можливо їх максимальне відновлення. Програма 12 Кроків допомагає залежній людині краще зрозуміти і вивчити себе різнобічно. Фахівці, що працюють в реабілітаційному центрі, стикаються з різними клієнтами, які хочуть позбутися своєї залежності, та їх проблемами.

Працівники центру реабілітації допомагають в їх вирішенні. Унікальною особливістю лікування в реабілітаційних центрах є спілкування і взаємодія один з одним людей з проблемою залежності. Працівниками та волонтерами реабілітаційного центру частково є також люди, які були в проблемі, і які самі пройшли лікування в центрі реабілітації та отримали відповідну кваліфікацію і повноваження для надання допомоги іншим, таким же залежним людям.

Програма одужання 12 Кроків в реабілітаційному центрі, має на увазі під собою терапевтичний процес для лікування алко та наркозалежних людей. Відповідно до методики програми 12 Кроків терапевтичний процес в реабілітаційному центрі складається з терапевтичних груп. За допомогою таких груп відбувається ефективне і якісне одужання залежних людей. У реабілітаційному центрі для того, щоб позбавлятися своєї проблеми залежності і боротися з нею, людям необхідно якомога більше спілкуватися один з одним, відкриватися, ділитися особистими переживаннями, говорити про свою проблему, і шукати способи її вирішення. Програма одужання 12 Кроків працює в реабілітаційних центрах, і в житті людей, які пройшли лікування.

Найбільш дієве лікування залежних людей відбувається саме в реабілітаційному центрі закритого типу, оскільки залежній людині напочатку необхідна ізоляція від зовнішнього світу. Безумовно, перебування в центрі реабілітації закритого типу — це не просто, але, такий процес лікування дає позитивні результати в подальшому житті залежних людей. Навчитися жити заново — реально.

У реабілітаційному центрі, можливо, дізнатися, як навчитися жити і справлятися з труднощами повсякденному житті, як виходити зі складних ситуацій не вживаючи алкогольні напої та наркотики. Фахівці, що працюють з людьми в реабілітаційному центрі, допомагають залежній людині поглянути на навколишній світ по-іншому — «тверезим» поглядом. Протягом лікування в реабілітаційному центрі людина переосмислює своє життя, свої дії та вчинки, у нього відбувається переоцінка цінностей.

У реабілітаційному центрі залежна людина може «відкрити» себе зовсім з іншого боку. Психологи і психотерапевти, працюючи за програмою реабілітаційного центру, допомагають клієнту вивчити себе психологічно, виявити індивідуальні дефекти і особливості характеру кожного, над якими необхідно працювати залежній людині, щоб уникнути подальшого вживання психоактивних речовин. Одужуючи за програмою реабілітаційного центру, залежна людина не тільки дізнається інформацію про свою хворобу, також вона навчається навичкам протистояти їй в соціумі. Пройшовши повний курс одужання в реабілітаційному центрі, залежній людині може відкритися його життєве покликання, він може сформуватися в суспільстві як повноцінна особистість, придбати свій соціальний статус.

Реабілітаційні центри допомогли реалізуватися багатьом вже успішним і процвітаючим людям. За допомогою програми центру реабілітації алко та наркозалежним вдалося відновити свої біо, психо, соціо і духовну сфери життєдіяльності, налагодити і зміцнити сімейні стосунки. Завдяки реабілітаційним центрам, пройшовши і закінчивши курс лікування, залежним людям можна в повній мірі реалізувати себе як співробітником реабілітаційного центру, так і консультантом по хімічної залежності, та в подальшому розвиватися у відповідному напрямку.

Часто, керівництво реабілітаційного центру, після закінчення лікування, сприяє працевлаштуванню залежної людини. Розвиваючись в реабілітаційному центрі, існують свої привілеї. По-перше, видужуючий залежний буде сам зміцнюватися в тверезості, по-друге, він буде допомагати в одужанні таким же залежним людям, що сприятиме його духовному зростанню. Проходячи лікування в реабілітаційному центрі, залежні люди вчаться отримувати задоволення від тверезого життя, де немає місця вживанню, радіти повсякденним дрібницям, які раніше не помічали в силу своєї залежності від психоактивних речовин. Також, програма реабілітаційного центру передбачає планування і проведення свого дозвілля і активного відпочинку, людини яка одужує, оскільки це є невід’ємною частиною комфортного життя будь-якої людини.

Щоб лікування в центрі реабілітації пройшло продуктивно та ефективно, необхідне бажання залежного, йому необхідно чесно перед собою визнати, що хвороба наркоманія чи алкоголізм існує та прогресує. Залежній людині необхідно приймати допомогу і поради досвідченіших видужуючих, прислуховуватися до рекомендацій фахівців реабілітаційного центру, і, безумовно, застосовувати їх на практиці.

Необхідно вірити і діяти – тільки тоді успіх виздоровлення гарантований однозначно. Залежна людина може жити повноцінним життям, створювати щасливу сім’ю, ростити дітей, успішно реалізовуватися в професійній діяльності, досягати поставлених цілей, якщо вона буде завжди пам’ятати про те, що вона хімічно залежна людина. Нарко та алкозалежній людині необхідно використовувати в своєму житті знання, які були придбані ним в центрі реабілітації.